M12T-04PFFS-SH8C15
DigiKey Part Number
M12T-04PFFS-SH8C15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12T-04PFFS-SH8C15
Description
CONN RCPT FMAL 4P WIR LEAD 0.49'
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Wire Leads
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Color
Silver
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
M12-4
Current Rating (Amps)
12A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
60VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C