NX-A11YAR-P14XCD0-0000
NX-A11YAR-P14XCD0-0000
Ranger Series Pin and Socket Connectors from Amphenol PIO | DigiKey
NX-A11YAR-P14XCD0-0000
DigiKey Part Number
1967-NX-A11YAR-P14XCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX-A11YAR-P14XCD0-0000
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C