PT15GV24-474A2020
DigiKey Part Number
1993-1167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT15GV24-474A2020
Description
TRIMMER 470KOHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
470 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance
470 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±20%