DD15M4R7000/AA
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
DD15M4R7000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD15M4R7000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD15M4R7000/AA
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DD15M4R7000/AA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Box
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Blue
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C