DD44S4R7000-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 88
Image for DD44S4R7000-759.0 is not available
DD44S4R7000-759.0
DigiKey Part Number
4306-DD44S4R7000-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S4R7000-759.0
Description
DD44S4R7000-759.0
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C