MCD25M51R700K/AA-15
DigiKey Part Number
4306-MCD25M51R700K/AA-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCD25M51R700K/AA-15
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
18A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.318" (8.09mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Blue
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C