MCD25S1000K/AA-15
DigiKey Part Number
4306-MCD25S1000K/AA-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCD25S1000K/AA-15
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Wire Gauge
20-24 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C