ODD104M5R7000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 41
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Image for ODD104M5R7000/AA is not available
ODD104M5R7000/AA
DigiKey Part Number
4306-ODD104M5R7000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD104M5R7000/AA
Description
ODD104M5R7000/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
104 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
5
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
6
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C