AHDP06-24-91S-BS3-K06M
AHDP06-24-91S-BS3-K06M
Amphenol Sine Systems DuraMate™ AHDP Connectors | Digi-Key Daily
AHDP06-24-91S-BS3-K06M
DigiKey Part Number
889-2845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHDP06-24-91S-BS3-K06M
Description
CONN PLUG FMALE 9P NICKEL CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Nickel
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Conduit Adapter, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
13A, 25A, 60A
Shell Size - Insert
24-91
Voltage Rating
24VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C