AT13-12PA-R015
DigiKey Part Number
889-AT13-12PA-R015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT13-12PA-R015
Description
AIPX AT HEADER THERMOPLASTIC 1X1
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position
EDA/CAD Models
AT13-12PA-R015 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Packaging
Box
Features
Mounting Flange, Sealed
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
13A