ATS13-26PA-BM21 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-ATS13-26PA-BM21-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATS13-26PA-BM21 |
Description | 26 POSITION PCB RECEPTACLE WITH |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 26 position 0.118" (3.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Mounting Type |
Mfr | Termination Solder |
Series | Fastening Type Locking Ramp |
Packaging Box | Contact Length - Post 0.150" (3.81mm) |
Part Status Active | Insulation Height 1.063" (27.00mm) |
Connector Type | Contact Shape Circular |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Mating Gold |
Pitch - Mating | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 4 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Ingress Protection IP67, IP69K |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 7.5A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 250V |