RTS714ND12S0332
DigiKey Part Number
889-RTS714ND12S0332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS714ND12S0332
Description
CONN RCPT FMALE 12P GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTS714ND12S0332 Models
Category
Shell Material
Thermoplastic
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Board Lock
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
14-12
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
500VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C