Image for P51-100-G-G-P-20MA-000-000 is not available
P51-100-G-G-P-20MA-000-000
DigiKey Part Number
P51-100-G-G-P-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-100-G-G-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Vented Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C