P51-500-A-B-I36-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
734-1058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-500-A-B-I36-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 500PSIA 1/8NPT 4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 500PSI (3447.38kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Pressure Type
Absolute
Operating Pressure
500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C