GD PSLR31.13-1U3U-25-1-150-R18
DigiKey Part Number
475-GDPSLR31.13-1U3U-25-1-150-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GDPSLR31.13-1U3U-25-1-150-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GDPSLR31.13-1U3U-25-1-150-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD PSLR31.13-1U3U-25-1-150-R18
Description
LED DURIS S5 BLUE 453NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color DURIS® S 5 Blue 453nm (444nm ~ 461nm) 1212 (3030 Metric)
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
SMD
Color
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Wavelength
453nm (444nm ~ 461nm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
150mA
Thermal Resistance of Package
17°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.25V
Base Product Number
Current - Max
200mA