GP JTLPS1.14-M2N1-P1P2-1-150-R33
DigiKey Part Number
475-GPJTLPS1.14-M2N1-P1P2-1-150-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GPJTLPS1.14-M2N1-P1P2-1-150-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GPJTLPS1.14-M2N1-P1P2-1-150-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
DURIS E 2835
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color DURIS® E 2835 1411 (3528 Metric)
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
1411
Current - Test
150mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Max
350mA
Thermal Resistance of Package
14°C/W
Luminous Flux @ Current/Temperature
240mW (190mW ~ 290mW)