GT CSHPM1.13-LSLU-26-1-350-B-R18
DigiKey Part Number
475-GTCSHPM1.13-LSLU-26-1-350-B-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GTCSHPM1.13-LSLU-26-1-350-B-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GTCSHPM1.13-LSLU-26-1-350-B-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON SSL150 GREEN 528NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® SSL 150 Green 528nm (Typ) 1212 (3030 Metric)
Category
Current - Max
1A
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
150°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
528nm (Typ)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.063" (1.61mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V