GT DASPA2.13-HQHS-35-JL-100-R18
DigiKey Part Number
475-GTDASPA2.13-HQHS-35-JL-100-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GTDASPA2.13-HQHS-35-JL-100-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GTDASPA2.13-HQHS-35-JL-100-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSCONIQ P 2226 GRN 525NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSCONIQ® P 2226 Green 525nm (Typ) 1009 (2622 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
35lm (Typ)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
110°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1009 (2622 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
525nm (Typ)
Size / Dimension
0.102" L x 0.087" W (2.60mm x 2.20mm)
Current - Test
100mA
Height - Seated (Max)
0.052" (1.31mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.75V
Thermal Resistance of Package
15°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
127 lm/W
Base Product Number
Current - Max
250mA