GW JTLMS1.CM-G7H2-XX57-1-60-R33
DigiKey Part Number
475-GWJTLMS1.CM-G7H2-XX57-1-60-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GWJTLMS1.CM-G7H2-XX57-1-60-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GWJTLMS1.CM-G7H2-XX57-1-60-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS E2835 WHT 3000K 2835
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting DURIS® E 2835 White, Warm 3000K 2.96V 60mA 120° 1113 (2835 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
150mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1113 (2835 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
0.128" L x 0.110" W (3.25mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
27lm (21lm ~ 32lm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
25°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.96V