KB DELPS2.12-JGKH-24-U515-0.5-R18
DigiKey Part Number
475-KBDELPS2.12-JGKH-24-U515-0.5-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KBDELPS2.12-JGKH-24-U515-0.5-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KBDELPS2.12-JGKH-24-U515-0.5-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED BLUE CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 466nm LED Indication - Discrete 2.6V 2-SMD, Flat Leads
Category
Current - Test
0.5mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
461nm
Color
Grade
Automotive
Lens Color
Colorless
Qualification
AEC-Q102
Lens Transparency
Clear
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Oval with Flat Top
Size / Dimension
1.40mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.23mm x 0.60mm
Height (Max)
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.6V