LD MVSG-JGLH-46-1-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LDMVSG-JGLH-46-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LDMVSG-JGLH-46-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LDMVSG-JGLH-46-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD MVSG-JGLH-46-1-20-R18-Z
Description
LED MINI TOPLED BLUE 459NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color Mini TOPLED Blue 459nm (453nm ~ 465nm) 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD MVSG-JGLH-46-1-20-R18-Z Models
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
SMD
Color
Size / Dimension
0.079" L x 0.071" W (2.00mm x 1.80mm)
Wavelength
459nm (453nm ~ 465nm)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Test
20mA
Thermal Resistance of Package
430°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V
Base Product Number
Current - Max
30mA