LO T676-S1T1-24-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LOT676-S1T1-24-0-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOT676-S1T1-24-0-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOT676-S1T1-24-0-20-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO T676-S1T1-24-0-20-R18-Z
Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Configuration
Standard
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.40mm Dia