LR A67F-U2BB-1-1-30-R33
DigiKey Part Number
475-LRA67F-U2BB-1-1-30-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRA67F-U2BB-1-1-30-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRA67F-U2BB-1-1-30-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR A67F-U2BB-1-1-30-R33
Description
LED RED CLEAR SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Boomerang
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
30mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
634nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Boomerang
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
4.00mm L x 0.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
4.20mm
Lens Size
2.40mm Dia