DS1803E-050+
DigiKey Part Number
DS1803E-050+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1803E-050+
Description
IC DIG POT 50K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1803E-050+ Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
750ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C