LM4050AEM3-2.5+T
DigiKey Part Number
LM4050AEM3-2.5+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4050AEM3-2.5+TCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4050AEM3-2.5+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4050AEM3-2.5+T
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4050AEM3-2.5+T Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%