MAX17501EATB+ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MAX17501EATB+-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX17501EATB+ |
Description | IC REG BUCK 3.3V 500MA 10TDFN |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 10-WFDFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX17501EATB+ Models |
Category | Voltage - Input (Max) 60V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Current - Output |
Packaging Strip | Frequency - Switching 600kHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Configuration Positive | Mounting Type Surface Mount |
Topology | Package / Case |
Output Type | Supplier Device Package 10-TDFN (3x2) |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Input (Min) 4.5V |