MAX1793EUE33+T
DigiKey Part Number
175-MAX1793EUE33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX1793EUE33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX1793EUE33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1793EUE33+T
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 1A 16-TSSOP-EP
EDA/CAD Models
MAX1793EUE33+T Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 1A
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Reset
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (3.3V)