MAX6034BEXR25+T
DigiKey Part Number
MAX6034BEXR25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6034BEXR25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6034BEXR25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6034BEXR25+T
Description
IC VREF SERIES 0.4% SC70-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 1 mA SC-70-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6034BEXR25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
55µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
64µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
115µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Output
1 mA
Supplier Device Package
SC-70-3
Tolerance
±0.4%
Base Product Number
Temperature Coefficient
75ppm/°C