MAX6070AAUT18/V+T
DigiKey Part Number
175-MAX6070AAUT18/V+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6070AAUT18/V+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6070AAUT18/V+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6070AAUT18/V+T
Description
IC VREF SERIES 0.04% SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.8V V ±0.04% 10 mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX6070AAUT18/V+T Models
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
2.5µVrms
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V
Current - Supply
260µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Series
Grade
Automotive
Output Type
Fixed
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Output
10 mA
Package / Case
SOT-23-6
Tolerance
±0.04%
Supplier Device Package
SOT-23-6
Temperature Coefficient
6ppm/°C
Base Product Number
Noise - 0.1Hz to 10Hz