PD42-1-1670-CANOPEN_View2
Trinamic PD42-x-1670 Smart BLDC Motors |  Digi-Key Daily
PD42-1-1670-CANOPEN
DigiKey Part Number
175-PD42-1-1670-CANOPEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-1-1670-CANOPEN
Description
SERVOMOTOR 4000 RPM 24V
Customer Reference
Detailed Description
Brushless DC (BLDC) DC Motor Servomotor 4000 RPM 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
8.85 / 62.5
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.866" (22.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Hole Spacing
0.988" (25.10mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads with Connector
Function
Servomotor
Voltage - Rated
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C