LT6657AHMS8-4.096#TRPBF
DigiKey Part Number
LT6657AHMS8-4.096#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6657AHMS8-4.096#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.1% 10 mA 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6657AHMS8-4.096#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
0.5ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
0.8ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
4.596V ~ 36V
Part Status
Active
Current - Supply
1.2mA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-MSOP
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
1.5ppm/°C