LT8640AJUDCM-3.3#PBF
DigiKey Part Number
505-LT8640AJUDCM-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT8640AJUDCM-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 5A 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 5A 20-WFQFN Exposed Pad, 18 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT8640AJUDCM-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
42V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tube
Frequency - Switching
200kHz ~ 3MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
20-QFN (3x4)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2.9V