A-TB500-VJ08H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 150
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 3
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
On Shore Technology Inc.
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-VJ08H is not available
A-TB500-VJ08H
DigiKey Part Number
A-TB500-VJ08H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-VJ08H
Description
TERM BLK 8POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-VJ08H Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
8
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V