ACOV-SUB-37MB31
DigiKey Part Number
AE11520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37MB31
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37MB31 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Material
Zinc
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Nickel
Number of Positions
37
Hardware
Assembly Hardware, Cable Clamp, Grommets
Compatible Shell Size
C
Features
Mating Screws M3
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos