EG24-ILVX-Q7
DigiKey Part Number
2170-EG24-ILVX-Q7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EG24-ILVX-Q7
Description
SENSOR, EDGE, 24MM WIDE BEAM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective Optical Sensor 0" ~ 1.575" (0mm ~ 40mm) Analog Current
Category
Response Time
650µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
Analog Current
Series
Light Source
Green (630nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector, M8
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Retroreflective
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
0" ~ 1.575" (0mm ~ 40mm)
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V