M12NFF75Q5
DigiKey Part Number
2170-M12NFF75Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12NFF75Q5
Description
SENSOR RANGE 75MM NPN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor 2.953" (75mm) NPN
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN
Series
Light Source
Red (680nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Ingress Protection
IP67, IP68, IEC, NEMA 6P
Sensing Distance
2.953" (75mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V