Q12RB6FF15Q5
DigiKey Part Number
2170-Q12RB6FF15Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q12RB6FF15Q5
Description
WORLD-BEAM Q12 SERIES: FIXED-FIE
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.591" (15mm) NPN/PNP - Dark-ON
Category
Response Time
1.3ms, 900µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON
Series
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V