Q2XABFF50-Q5
DigiKey Part Number
2170-Q2XABFF50-Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2XABFF50-Q5
Description
Sensor, Fixed Field, 50mm
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.969" (50mm) NPN/PNP - Light-ON
Category
Response Time
120ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Series
Light Source
Red (645nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65, IP67
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C