QS18AB6AF300Q
DigiKey Part Number
2170-QS18AB6AF300Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18AB6AF300Q
Description
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD BAC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 11.811" (300mm) NPN/PNP - Light-ON
Category
Response Time
2.5ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Series
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
11.811" (300mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V