QS18VN6LAF250Q
DigiKey Part Number
2170-QS18VN6LAF250Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VN6LAF250Q
Description
WORLD-BEAM QS18 LASER ADJUSTABLE
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 9.843" (250mm) NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Category
Output Configuration
NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Light Source
Red (658nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
9.843" (250mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V