QS18VP6AF100Q5
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6AF100Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6AF100Q5
Description
PHOTO SEN 1-100MM PNP
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
EDA/CAD Models
QS18VP6AF100Q5 Models
Category
Response Time
700µs
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red (660nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V