QS18VP6AF100QPMA
QS18VP6AF100QPMA
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6AF100QPMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6AF100QPMA
Description
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
EDA/CAD Models
QS18VP6AF100QPMA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Light Source
Red (640nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V