QS18VP6FF100
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6FF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6FF100
Description
PHOTO SEN FIXED 100MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
EDA/CAD Models
QS18VP6FF100 Models
Category
Response Time
850µs
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
LED
Packaging
Bulk
Connection Method
Cable
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V