QS30VR3FF400
DigiKey Part Number
2170-QS30VR3FF400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30VR3FF400
Description
WORLD-BEAM QS30 SERIES: UNIVERSA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 15.748" (400mm) SPDT
Category
Response Time
15ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
SPDT
Series
Light Source
Red (680nm)
Packaging
Bulk
Connection Method
Cable with Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
354.331" (9000.00mm)
Sensing Distance
15.748" (400mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
24 ~ 250VAC, 12 ~ 250VDC