S18-2VPFF75-Q8
DigiKey Part Number
2170-S18-2VPFF75-Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S18-2VPFF75-Q8
Description
S18-2 SERIES: FIXED FIELDRAN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 2.953" (75mm) PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Category
Response Time
1.5ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensing Distance
2.953" (75mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V