SLPP14-1250P88
DigiKey Part Number
2170-SLPP14-1250P88-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPP14-1250P88
Description
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger
Category
Protective Height
1250mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Number of Beams
125
Series
Operating Range
0.1m ~ 7.0m
Packaging
Box
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Protection
Finger
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
14mm