SLSCE14-300Q8
DigiKey Part Number
2170-SLSCE14-300Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLSCE14-300Q8
Description
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger
Category
Protective Height
300mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Number of Beams
40
Series
Operating Range
0.1m ~ 6.0m
Packaging
Box
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Protection
Finger
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
14mm