SLSE30-750P4NT
DigiKey Part Number
2170-SLSE30-750P4NT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLSE30-750P4NT
Description
SLSE30-750P4NT EZ-SCREEN EMITTER
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 30mm Hand/Arm Transmitter Only
Category
Protective Height
750mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Number of Beams
50
Series
Operating Range
0.1m ~ 18.0m
Packaging
Box
Features
Transmitter Only
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Protection
Hand/Arm
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Detection Capability
30mm
Voltage - Supply
24VDC