T18-2VNFF100IR-Q8
DigiKey Part Number
2170-T18-2VNFF100IR-Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T18-2VNFF100IR-Q8
Description
T18-2 IR 100MM NPN M12 4PIN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 328.084' (100m) NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T18-2VNFF100IR-Q8 Models
Category
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Response Time
2ms, 2ms
Series
Output Configuration
NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Packaging
Bulk
Light Source
Infrared
Part Status
Active
Connection Method
Connector
Sensing Method
Background Suppression
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69, IEC, NEMA 6P
Sensing Distance
328.084' (100m)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C