T18-2VPFF50IR-2M
DigiKey Part Number
2170-T18-2VPFF50IR-2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T18-2VPFF50IR-2M
Description
PHOTO SEN IR 50MM COMP PNP
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.969" (50mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
1.5ms
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Infrared LED
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V